O Szybie
Szyb Bończyk
Tu historia spotyka się z teraźniejszością, tu tradycja ma swój najlepszy smak. W jedynym z nielicznych takich w Polsce, zachowanym od zapomnienia górniczym pejzażu, odbywają się najważniejsze wydarzenia Twojego życia.
Zaproś do nas gości na Swoją uroczystość, spędź wyjątkowe chwile w doborowym towarzystwie, pracuj podczas przełomowej konferencji, pokaż światu swoją wystawę, wsłuchaj się w dźwięk muzyki granej na żywo.
Kompleks Bankietowo-Konferencyjny Szyb Bończyk to niepowtarzalne miejsce na gastronomicznej mapie Górnego Śląska. W skład kompleksu Szyb Bończyk wchodzą cztery sale, mogące pomieścić w sumie 150 gości weselnych. Sale bankietowe zostały urządzone w budynku działającego w latach 1911-1984 szybu nieistniejącej już Kopalni Mysłowice.
Początki historii
Za datę powstania kopalni uznaje się 18 maja 1837 roku. To dzień nadania pola górniczego „Danzig” położonego na obszarze górniczym Kopalni Mysłowice. Pierwszymi właścicielami kopalni byli: Aleksander Mieroszewski, burmistrz Mysłowic Fryderyk Gawron, kupiec Loebel Danzinger, Antoni Kołodziejski z Szopienic i Franciszek Winckler. W 1901 roku Myslowitzgrube była pierwszym zakładem górniczym na świecie, gdzie na skalę przemysłową wykorzystano podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla.
Trudne czasy
Osiem lat później powstał jeden z najstarszych sportowych klubów górniczych na Śląsku – Górnik 09 Mysłowice. Skupiał górników kopalni Mysłowice i ich rodziny. W historii kopalni niezwykle ważna była data 16 sierpnia 1919. Tego dnia żołnierze Grenzschutzu otworzyli ogień do oczekujących na wypłaty górników Kopalni Mysłowice i ich rodzin. Zginęło wtedy 7 osób a kilkadziesiąt zostało rannych. Zdarzenie to przyczyniło się do wybuchu I powstania śląskiego.
Najtragiczniejszy w historii był rok 1987. W Kopalni Mysłowice miał miejsce wybuch pyłu węglowego, w wyniku którego zginęło 18 górników. 9 stycznia 2004 Lech Wałęsa odebrał w Kopalni Mysłowice z rąk wiceministra gospodarki Jacka Piechoty nominację na „Honorowego Generała Górniczego” wręczoną przez prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego Stanisława Gajosa. 1 stycznia 2007 kopalnię połączono z KWK „Wesoła” pod wspólną nazwą KWK „Mysłowice-Wesoła”. Tę datę uznaje się też za faktyczną likwidację Kopalni Mysłowice.
Dawne Otto
Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, początkowo pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego (bęben linowy zastępowała okrągła tarcza, a zmiany ciężaru liny, równoważyła druga lina) była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. W 1984 r. Szyb Bończyk został zlikwidowany i powoli zaczął popadać w ruinę.
Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, obiekt utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe.
Nowe początki
Chyba żaden z pracujących tu górników nie mógł przypuszczać, że po okresie przemysłowym, Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Niewiele osób wierzyło, że budowa kompleksu bankietowo-konferencyjnego na górniczych ruinach może się powieść. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikora. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe, trwające nieprzerwanie od 2007 roku. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego.
Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.
Nowe miejsce
W Szybie Bończyk zorganizujemy dla Państwa uroczystość weselną, urodzinową, komunijną, ale także konferencję lub koncert. Postindustrialny pejzaż Szybu Bończyk szczególnie upodobały sobie młode pary, poszukujące wyjątkowego miejsca na tę jedyną uroczystość w życiu. To z myślą o nich właściciele Szybu przygotowali dodatkowe atrakcje. Gości weselnych przywitają dzieci w tradycyjnych śląskich strojach, koncert weselny da górnicza orkiestra i znani śląscy artyści. Śląska kuchnia to nie tylko rosół, rolada i modro kapusta, ale również: wodzionka, krupniok, tradycyjny szałot, kromka z tłustym, brateringi czy frankfurterki.
Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na uroczystość lub konferencję? Chcesz aby Twoi goście poczuli prawdziwy klimat śląskiej ziemi? Nie szukaj dłużej – jest takie miejsce. To Szyb Bończyk.
Spacer po Szybie
Zajrzyj w nasze progi, jeszcze zanim odwiedzisz nas osobiście. Zapraszamy Cię na krótki spacer po uroczym patio oraz klimatycznych salach. Zobacz przedsmak tego, co czekać na Ciebie będzie na miejscu.