Historia ze smakiem

Szyb Bończyk to miejsce niezwykłe. Tu historia spotyka się z teraźniejszością, tu tradycja ma swój najlepszy smak. W jedynym z nielicznych takich w Polsce, zachowanym od zapomnienia górniczym pejzażu, odbywają się najważniejsze wydarzenia Twojego życia. Zaproś do nas gości na Swoją uroczystość, spędź wyjątkowe chwile w doborowym towarzystwie, pracuj podczas przełomowej konferencji, pokaż światu swoją wystawę, wsłuchaj się w dźwięk muzyki granej na żywo.

Kompleks Bankietowo-Konferencyjny Szyb Bończyk to niepowtarzalne miejsce na gastronomicznej mapie Górnego Śląska. W skład kompleksu Szyb Bończyk wchodzą cztery sale, mogące pomieścić w sumie 150 gości weselnych. Sale bankietowe zostały urządzone w budynku działającego w latach 1911-1984 szybu nieistniejącej już Kopalni Mysłowice.

kopalnia-stare

Za datę powstania kopalni uznaje się 18 maja 1837 roku. To dzień nadania pola górniczego "Danzig" położonego na obszarze górniczym Kopalni Mysłowice. Pierwszymi właścicielami kopalni byli: Aleksander Mieroszewski, burmistrz Mysłowic Fryderyk Gawron, kupiec Loebel Danzinger, Antoni Kołodziejski z Szopienic i Franciszek Winckler. W 1901 roku Myslowitzgrube była pierwszym zakładem górniczym na świecie, gdzie na skalę przemysłową wykorzystano podsadzkę hydrauliczną do wypełniania pustek po eksploatacji węgla.

kopalnia2

Osiem lat później powstał jeden z najstarszych sportowych klubów górniczych na Śląsku - Górnik 09 Mysłowice. Skupiał górników kopalni Mysłowice i ich rodziny. W historii kopalni niezwykle ważna była data 16 sierpnia 1919. Tego dnia żołnierze Grenzschutzu otworzyli ogień do oczekujących na wypłaty górników Kopalni Mysłowice i ich rodzin. Zginęło wtedy 7 osób a kilkadziesiąt zostało rannych. Zdarzenie to przyczyniło się do wybuchu I powstania śląskiego. Najtragiczniejszy w historii był rok 1987. W Kopalni Mysłowice miał miejsce wybuch pyłu węglowego, w wyniku którego zginęło 18 górników. 9 stycznia 2004 Lech Wałęsa odebrał w Kopalni Mysłowice z rąk wiceministra gospodarki Jacka Piechoty nominację na "Honorowego Generała Górniczego" wręczoną przez prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego Stanisława Gajosa. 1 stycznia 2007 kopalnię połączono z KWK "Wesoła" pod wspólną nazwą KWK "Mysłowice-Wesoła". Tę datę uznaje się też za faktyczną likwidację Kopalni Mysłowice. 

szyb-stare

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, początkowo pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego (bęben linowy zastępowała okrągła tarcza, a zmiany ciężaru liny, równoważyła druga lina) była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. W 1984 r. Szyb Bończyk został zlikwidowany i powoli zaczął popadać w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, obiekt utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe.

szyb-zn

Chyba żaden z pracujących tu górników nie mógł przypuszczać, że po okresie przemysłowym, Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Niewiele osób wierzyło, że budowa kompleksu bankietowo-konferencyjnego na górniczych ruinach może się powieść. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikora. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe, trwające nieprzerwanie od 2007 roku. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.

ss

Szyb Bończyk, to wyjątkowe miejsce, które powstało z marzenia, a stało się rzeczywistością.

W Szybie Bończyk zorganizujemy dla Państwa uroczystość weselną, urodzinową, komunijną, ale także konferencję lub koncert. Postindustrialny pejzaż Szybu Bończyk szczególnie upodobały sobie młode pary, poszukujące wyjątkowego miejsca na tę jedyną uroczystość w życiu. To z myślą o nich właściciele Szybu przygotowali dodatkowe atrakcje. Gości weselnych przywitają dzieci w tradycyjnych śląskich strojach, koncert weselny da górnicza orkiestra i znani śląscy artyści. Śląska kuchnia to nie tylko rosół, rolada i modro kapusta, ale również: wodzionka, krupniok, tradycyjny szałot, kromka z tłustym, brateringi czy frankfurterki.

Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na uroczystość lub konferencję? Chcesz aby Twoi goście poczuli prawdziwy klimat śląskiej ziemi? Nie szukaj dłużej – jest takie miejsce. To Szyb Bończyk.


 

Polityka prywatności, pliki cookies

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności